Bu sayfayı yazdır

Harikalar Kutusu Müze Sergi Teknoloji Hakkında

In Hakkımızda

Harikalar Kutusu, çağdaş müzecilik doğrultusunda müze ve sergi tasarımları yapmakta, teknolojik projeler geliştirmekte ve uygulamaktadır. Dokunmatik gösterimler, kiosklar, web siteleri, üç boyutlu modelleme, tasarım ve animasyonlar, belgesel üretimi, video montaj, müzecilik yazılımları, müze bilgisayar sistemleri, müze içi ağlar, danışmanlık gibi geniş bir müze teknolojileri yelpazesinde çalışmakta, kurucularının ve birlikte çalıştığı iş ortaklarının müzecilik ve teknoloji konusundaki birikimlerini yeni kurulan ve var olan müzelere aktarmaktadır.

Tüm çalışma alanlarımızı ve örnek projelerimizi görmek içim Çalışma Alanlarımız bölümünü inceleyebilirsiniz.

 

Bülent Özden

1963 yılında İstanbul'da doğan Bülent Özden, Özel İstanbul Alman Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Yüksek Mühendisliği bölümünü bitirdi, aynı bölümde yüksek lisansını 1991 yılında tamamladı. O yıllarda robotlar ve görüntü sistemleri üzerine çalıştı, tezini de gören, çevresini tanıyan ve yürüyen robotlar üzerine yaptı. Mezun olduktan sonra diğer ortakları ile birlikte CAD/CAM, bilgisayar ağları ve bilgi bankaları üzerine çalışan bilgisayar firması kurdu ve 1995 yılına kadar bir dizi proje gerçekleştirdi. Aynı dönemde Mimarlar Odası Anadolu 1. Bölge Temsilciliği'ndeki AutoCAD eğitim altyapısını kurdu ve yetkili eğitmen olarak temel ve ileri AutoCAD ve 3D Studio dersleri verdi.

1995 yılında Tarih Vakfı'nda çalışmaya başladı. 1996-2001 yılları arasında Genel Sekreter Yardımcısı, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürlük görevlerini yürüttü, uluslararası Habitat II sergileri olan Dünya Kenti İstanbul ve Anadolu'da Konut ve Yerleşme Sergileri'ne katkıda bulundu. 1998-1999 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti'nin 75. Yılı dolayısıyla gerçekleştirilen ulusal çapta yedi projenin yazımı ve gerçekleşmesinde görev aldı. Bu kapsamda Tarihi Darphane binalarında açılan Üç Kuşak Cumhuriyet ve Cumhuriyet'in Aile Albümleri sergilerinin hazırlanması süreçlerinde bulundu. İstanbul Müzesi Proje Koordinatörlüğü ve Darphane İşletmesi ile doğrudan sorumlu oldu, 550 kültür sanat etkinliği organize etti, Sanal İstanbul Müzesi'ni kurdu.

2003-2004 yılları arasında Türkiye'de İnsan Hakları ve Sivil Toplum Gelişiminin Görsel Anlatımı projesi koordinatörlüğünü yaptı. Bu kapsamda üretilen "Hikayemi Dinler Misin?" sergisi ve "Önce İnsan Belgeseli" ile 20 ili dolaştı, konferanslar, atölye çalışmaları düzenledi. 2006-2007 döneminde Antalya Kent Müzesi projesinin koordinatörlüğünü yaptı. Proje belli bir aşamaya geldikten sonra Tarih Vakfı'ndan ayrıldı, serbest çalışmaya başladı, Harikalar Kutusu'nu kurdu.

Harikalar Kutusu kapsamında, 2007 yılında İstanbul 2010 için Adalar Müzesi başvuru projesini yazdı, 2008'de Kars Kent Müzesi ve Kadıköy Kent Müzesi ön projelerinin yazımına katkıda bulundu. 2009-2010 döneminde İstanbul 2010 AKB Müzeler ve Kültürel Miras Direktörlüğü "Türkiye Müzeleri İçin Yönetim ve İşletim Modeli Öneri Raporu" projesi kapsamında Durum Analiz Raporu'nu hazırladı, ayrıca son raporun raportörlüğünü yaptı.

2009 yılından beri Adalar Müzesi'nin tüm teknolojik üretimlerini ekibiyle gerçekleştirmekte, teknoloji danışmanlığı yapmaktadır ve aynı zamanda Müze Küratoryal Kurul üyesidir.

Bülent Özden Müzecilik Meslek Kuruluşu Kurucu Yönetim Kurulu üyelerinden.

 

 

Aylin Kalafatoğlu

1966 Amasra doğumlu Aylin Kalafatoğlu, İstanbul'da Beşiktaş Atatürk Lisesi'ni ve İ.Ü. Basın-Yayın Y.O. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. 1985-1994 yılları arasında, Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde muhabirlik, TV'de 7 Gong Dergisi'nde sayfa sekreterliği, TRT'de kurgu-montaj ve yönetmen yardımcılığı yaptı.

1994-2005 yılları arasında; Tema Vakfı ve Tarih Vakfı'nda, tanıtım, medya ilişkileri, etkinlik organizasyonu, web sitesi editörlüğü alanlarında sorumluluklar üstlendi. Cumhuriyetin 75'inci yılında gerçekleştirilen 7 ulusal projenin tanıtım ve organizasyonunda görev aldı. Tarih Vakfı'nın yurt genelinde 20 il dolaşan "Hikayemi Dinler misin?" sergisinin merkezi tanıtım, organizasyon ve web sitesi editörlüğünü gerçekleştirdi.

2005 yılından bu yana, web sitesi/portal içerik editörlüğü ve proje yönetimi alanlarında çalışıyor. GençNet Teknoloji Hizmetleri'nde 60 bin üyeli eğitim portalının yeniden üretimini ve içerik yönetimini sağladı. Medya Vega'da tematik haber içerikli portalın üretimini koordine etti ve içerik yönetimini sağladı. 2011'den itibaren Harikalar Kutusu'nda web editörlüğü yapıyor.